CELIER AVIATION

 NAGRODA ZA NAJLEPSZY WIATRAKOWIEC NA ŚWIECIE NA  AIRVENTURE OSHKOSH USA 2015.

Xenon 4 Executive

Najwyższy model spośród floty CA

Od roku 1997 marka XENON jest ikoną jakości wśród statków powietrznych.

Unikalną kompozycją wysokiego standardu wykonania i ergonomii projektowania.

Co zostało potwierdzone nagrodą za Najlepszy na Świecie Wiatrakowiec w Oshkosh USA 2015

XENON 4 Executive to flagowy model z gamy produktów Celier Aviation w pełni profesjonalna maszyna spełniająca najbardziej wyśrubowane normy niemieckiego Urzędu Lotnictwa cywilnego DAEC dopuszczajace Xenona do nowej kategorii 560 kg MTOW  DAEC Kennblatt nr 601208.1

 

XENON 4 Executive wyposażony jest we wszystkie udogodnienia jakich możesz się spodziewać w maszynie najwyższej klasy:

 

 • nowa kabina oferuje jeszcze większą przestrzeń, komfort oraz doskonałe środowisko pracy pilota i świetne miejsce odpoczynku dla  pasażera,
 • jest wykonana z kompozytów węglowych w jednym monolitycznym kawałku dokładnie tak samo jak samochody Formuły 1,
 • posiada elektryczne trymery lotu*,
 • ulepszone podwozie,
 • nowe hamulce i koła,
 • śmigło o zmiennym skoku*,
 • światła lądowania LED i stroboskopy,
 • podwójne ogrzewanie kabiny z termostatem*,
 • nową ulepszoną prerotację dzięki której wirnik może rozkręcać się powyżej 250 obr/min,
 • ograniczona została emisja hałasu dzięki nowemu wydechowi oraz dodatkowemu tłumikowi*,
 • 135 KM silnik ULST został wyposażony w całkowicie od nowa zaprojektowany układ turbo,
 • nowy panel instrumentów jest przygotowany do współdziałania profesjonalnej analogowej avioniki z nowoczesnymi systemami GPS.

 

XENON 4 Executive dzięki ulepszonej aerodynamice, która pozwala na osiaganie  dużej prędkością przelotową sięgającej 180 km/h  może być z powodzeniem wykorzystywany do podróżowania na długie dystanse w czym pomaga również świetnie dopasowana przestrzeń bagażowa.

 

Komfortowe, ergonomiczne i podgrzewane siedzenia wykonane z  luksusowej oddychającej tapicerki skórzanej wspólnie z najwyższej klasy wykończeniem kabiny zapewniają przyjemność podróżowania w każdej chwili lotu. Nowe, samo - domykające się drzwi w stylu samochodowym są wyznacznikiem nowego standardu bezpieczeństwa i komfortu pasażerów.

 

XENON 4 Executive wyznacza nową jakość która zyskała uznanie na świecie - w 2015 roku zdobyliśmy nagrodę Grand Prix za najlepszy Wiatrakowiec na Świecie na Międzynarodowych Targach Lotniczych w Oshkosh USA.

 

Wszystkie Xenony są produkowane w zakładzie przemysłowym spełniającym surowe normy ISO9001. W pełni uprzemysłowiony proces gwarantuje jakość, pewność oraz najwyższą precyzję wykonania i powtarzalność.

 

Dzięki nowoczesnemu systemowi CAWA 2  Team Celier Aviation wspiera klientów od momentu zamówienia poprzez zakup po obsługę serwisową dając klientowi dostęp do Konfiguratora 3D , Elektonicznego Katalogu Cześci  oraz panelu Obsługi Serwisowej.

 

 

 

Celier Aviation ... makes your dream become a reality                                                                                                                                                                                                                                  *opcje dodatkowe płatne

 

 Silnik CA 912 ULS-T zbudowany na bazie silnika ROTAX 912 ULS

 

 

Silnik CA 912 ULST jest zbudowany przez Celier AVIATION w oparciu o uznany poprzednio silnik 912 RST, w który wyposażono ponad 150 wiatrakowców Xenon

Tym jako bazę wykorzystano mocniejszy - 100 konny silnik ROTAX 912 ULS.

 

Koncept silnika RST (obecnie ULST) przeszedł długą drogę i obecnie jest produkowany w zoptymalizowanej, przemysłowej technologii.

 

Specjalnie zaprojektowane narzędzia pomagają w wykonaniu wyskoiej jakości systemu wydechowego obecnie dostępnego również z dodatkowym tłumikiem dla szczególnie wymagających przepisów Unii Europejskiej.

 

Projekt był testowany w różnych warunkach klimatycznych i spełnił najbardziej rygorystyczne próby. Silnik pracuje w optymalnym zakresie temperaturowym co jest szczególnie istotne dla wydechu, obecnie jest poddany ochronie praw autorskich.

 

 

 

 ROTAX 912 ULS  posiada większą pojemność cylindrów (1,4 w odróżnieniu do 1,2 przy ROTAX 912) dzięki czemu może produkować znacznie większy moment obrotowy przy nizszych obrotach. Ten silnik ma ugruntowaną renomę i jest niezawodny. Moc jest ograniczona poprzez doładowanie na poziomie mapy 40" do 145 KM.

W Xenonie 4 moc jest ograniczona do mapy 39" dzięki czemu uzyskujemy 135 KM, zalecaną mocą nieprzerwaną jest 38" i 125 KM. W przypadku modelu XL silnik jest przygotowany do oddawania pełnej mocy 145 KM.

Do tak mocnej jednostki dobraliśmy dwa dedykowane śmigła Kaspar 2/3 o stałym skoku oraz Kaspar 2/3 P-LT o przestawianym skoku regulowanym za pomocą elektronicznego modułu.

W podstawowej konfiguracji uzywamy śmigła o stałym skoku zoptymalizowanym do osiągania dobrego wznoszenia oraz wysokiej prędkości. To śmigło gwarantuje prostotę obsługi, lekkość i niezawodność. Ten wariant stosujemy również w przypadku maszyn GEO z dodatkowym alternatorem.

Śmigło o zmiennym skoku jest pozostawione jako dodatkowa płatna opcja. Hydro elektryczny moduł jest zintegrowany z przyjaznym pilotowi modułem sterowania. To śmigło pozwala osiągać znacznie większą prędkość i znacząco zmniejszyć zużycie paliwa. Odbywa się to kosztem 7 kg wagi dodatkowej. Śmigło posiada w komplecie  stożek.

Power Curve provided by Faston Sp z o. o. - the Polish Official Rotax Importer

SPECYFIKACJA

Co zostało zmienione w porównaniu do poprzedniego modelu:

 

 

Zachowując oryginalny koncept, przy projektowaniu nowego modelu Xenon 4 dokonaliśmy szeregu istotnych modyfikacji konstrukcyjnych.

Zmiany dotyczą najważniejszych elementów maszyny - kabiny oraz usterzenia ogona.

Moja poprzednia konstrukcja nigdy nie posiadała monolitycznego mocowania masztu, teraz jest inaczej - kieszeń masztu stanowi integralną część struktury Mono Coque.

Następną niezwykle ważną zmianą jest centralny tunel, dotąd zawsze był doklejany, teraz stanowi monolityczną, zintegrowaną konstrukcję.

Te niezwykle istotne zmiany konstrukcyjne mają fundamentalne znaczenie dla sztywności i trwałosci strukturalnej kabiny.

Centralny tunel ma zamknięcie konstrukcyjne w postaci metalowej płyty opartej o wbudowany próg, który również powoduje usztywnienie konstrukcji w newralgicznym rejonie maszyny

 

 

Podwozie główne zostało przesunięte o 5 cm do tyłu ze względu na większy wymiar nowej kabiny, co znacząco poprawiło parametry startu. Ponieważ cięższy jest obecnie przód maszyny, możemy śmiało stosować prerotację o zwiększonej liczbie obrotów rotora co ma olbrzymie znaczenie dla skrócenia drogi startowej.

 

Zmieniiśmy również wykonanie tylnej części kabiny, teraz jest płaska, brak jest "stopnia" znanego z wcześniejszych kabin, wyjście systemu kontroli rotora jest zakryte przez monolityczną powierzchnię kabiny dla zwiększenia sztywności dolnej struktury kabiny oraz ochrony istotnych elementów (sterociągów) co poprawia ogólne bezpieczeństwo maszyny.

 

Kabina została wzmocniona dodatkowymi strukturalnymi modułami kompozytowymi w miejscach gdzie narażona jest na naprężenia i drgania przenoszone z silnika oraz rotora. Kilkukrotnie została zwiększona sztywność wzdłużna i poprzeczna poprzez zastosowanie konstrukcji Carbon Sandwich Technology. Dach kabiny jest obecnie tak sztywny, że śmiało możemy na nim stawać w celu inspekcji lub montażu rotora.

Zmieniliśmy skład materiału używanego do budowy kabiny i ogona, poprzednia mieszanka carbon-kevlar została zastąpiona droższym czystym carbonem ponieważ jak wykazały liczne badania kevlar z upływem lat staje się wrażliwy na wilgoć i narażony na delaminację gdy jest poddany dużym różnicom temperatur.

 

Zaprojektowaliśmy dodatkowe tylne okna dla ziększenia widoczności pilota i poprawienia standardu bezpieczeństwa.

 

Zastosowaliśmy po raz pierwszy w Xenonie 4 nowy odwrócony system zasysania powietrza NACA w celu poprawienia przepływu powietrza i chłodzenia silnika.

 

Nowością jest również umiejscowienie w formach znaczników punktów mocowania co ma wpływ na powtarzalność montażu i perfekcyjne umiejscowienie wszystkich komponentów mocowanych do struktury kabiny (kabina jest jednocześnie samonośną ramą)

 

Przedstawiamy w nowym modelu kompletnie przekonstruowany system zamykania drzwi, same drzwi również są nową konstrukcją, sztywniejszą i bardziej dopasowaną do kabiny przez co lepiej się zamykają i są szczelne. Kierunek zamykania drzwi jest zgodny z kierunkiem ruchu dzięki czemu same się domykają.

 

Zmieniliśmy kształt i ergonomię deski rozdzielczej Xenona 4 dostosowując ją do nowych standardów i nowoczesnych instrumentów pokładowych.

 

Zmieniliśmy kształt dzioba na bardziej aerodynamiczny oraz zabudowaliśmy w nim silne ledowe reflektory świateł nawigacyjnych oraz świateł lądowania, nowością są także szyby, które obecnie są produkowane w kształcie trójwymiarowym co poprawia widoczność i ułatwia przepływ  strugom powietrza.

 

Uważnie wybraliśmy wszystkie komponenty użyte do budowy Xenona 4 dzięki czemu całość stanowi udaną i solidną konstrukcję o świetnych parametrach bezpieczeństwa czynnego nie mającą sobie równych w tej klasie maszyn.

Celier AVIATION GLOBAL Sp. z o.o

 00-680 Warszawa, Polska

----------------------------------------------------------

KRS:0000330739   NIP: PL 5252454565

 

Celier AVIATION Sp. z o.o

 00-680 Warszawa, ul. Żurawia 45, Polska

----------------------------------------------------------

KRS: 0000330739  NIP: PL 5252454565

 

Celier AVIATION Germany GmbH

 Flugplatz 1, Grefrath, D-47929, Germany

----------------------------------------------------------

Krefeld: HRB 13351 Ust-ID: DE275754477

 

Celier AVIATION Malta Ltd

 60/2, melita Street, Valletta VLT 1122, Malta

----------------------------------------------------------

Reg: C67634  VAT: MT22181829

 

Copyrights © 2016 2can & Celier Aviation